A Nirvana Nevermind című bakelitjét hallgatta meg a közönség a B32 Galéria és Kultúrtérben, a Lemezjátszó címmel indított programsorozat második estjén. Az április 19-ei eseményen Harcsa Veronikával beszélgetett a házigazda, Horváth Gergely.
Egy héttel ezelőtt debütált a Fülesbagoly és a B32 Galéra és Kultúrtér szervezésében indított Lemezjátszó című programsorozat, melynek keretében kultikus bakeliteket hallgatnak és kommentálnak Horváth Gergellyel az eseményre meghívott zenészek. Az ingyenes rendezvény első estéjén David Bowie The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars albuma került terítékre – a lemez hátteréről és magáról az énekesről Prieger Zsolttal beszélgetett a Petőfi Rádió egykori főszerkesztője.
Április 19-én a Nirvana Nevemind című korongjával készültek a szervezők. Az énekes halála miatt tragikusan rövid karriert megélt, ám mind a mai napig nagy hatású zenekar sikerlemeze kapcsán Harcsa Veronika volt a házigazda beszélgetőpartnere.
- Kiskamaszként ismertem meg a Nirvanát, a legnagyobb hatással rám akkor az unplugged lemezük volt. Mivel azon a dallamok vannak előtérben, közelebb állt az ízlésemhez – mondja az énekesnő a rendezvény után. - Mostanra viszont már megérettem arra, hogy a Nevermind-ot is nagyon szeressem.
Harcsa Veronika azt mondja, már korábban is előfordult, hogy a barátaival meghallgatott egy-egy lemezt elejétől a végéig, Gyémánt Bálint gitárossal pedig több ízben járt dalszerző táborokban, ahol délutánonként közösen elemeztek egy-egy albumot.
– Az ember fejében akkor is rengeteg dolog kavarog, ha egyedül fókuszál a dalokra, de máshogy strukturálod a gondolataidat, ha ezeket utána ki is kell mondanod, vagy közben másoktól is érkeznek impulzusok. A Nevermind című albumon sem gondolkodtam még el ennyire azelőtt. Nagyon mélyen érintett a mai zenehallgatás, főleg úgy, hogy előtte felfrissítettem a számok szövegét, így konkrétabban tudtam követni, mi történik egy-egy dalban. Nagyon intenzív élmény volt.
Veronika számára a zenehallgatás komplex ügy, azt mondja, énekesnőként már nem működik anélkül, hogy ne analizálná az adott szerzeményt - automatikusan keresi és kiemeli az agya az érdekes részleteket. A Nevermind kapcsán is rengeteg izgalmas dolgot és apró kreatív trükköt fedezett fel, miközben a Lemezjátszó második estéjén újrahallgatta a közönséggel. Ám attól, hogy a technikai részletekre és a struktúrákra koncentrált, nem vált szárazzá a dolog - érzelmileg is nagyon erősen hatottak rá a Nirvana dalai.
- Határozottan úgy láttam, hogy volt egy-két ember, akit szintén mélyen érintett a közös zenehallgatás. Ez a lemez eleve nem könnyű anyag. - magyarázza Veronika. - Manapság nagyon sok az úgynevezett „feel good” nóta, ami arra való, hogy az ember lazuljon, bulizzon a barátaival, miközben a problémáit elrakja jó mélyre. A Nevermind nem az a lemez. Ez felszínre hozza a problémákat, és azokat jól felkavarja. Nem egy pihentető, hanem sokkal inkább felkavaró élmény. Az ember nem tudja mindennap meghallgatni.
A Lemezjátszó debütáló estjén Horváth Gergely az eseményen átéltek kapcsán zenés áhítatról beszélt, melynek üzenete a Nevermind hallgatása során talán még inkább kidomborodott. Kurt Cobain nem csak a falra vetített filmkockákon jelent meg – ahogy a tű a bakelit lemez felszínéhez ért, a tragikus sorsú zenész a dalaival együtt újra életre kelt. A közönség némán, hol mozdulatlanul, hol lábbal vagy kézzel ütve a ritmust sodródott a zenével, egyesek lehunyt szemmel, mások éberen merültek el a Nevermind dalaiban.
- Bakelitet hallgatni egy kultikus élmény, én a szüleimnél karácsonykor szoktam – mondja Veronika. - Ahogy forog a lemez és hullámzik a tű, hogy közben el tudod képzelni a kis barázdákat, azaz fizikailag látod, mi történik, ezek olyan emlékeket hívnak elő, akár gyerekkorunkból, hogy valóban nagyon emberközelivé válik az egész.
A Nevermind című albumról, magáról Kurt Cobain-ről, a Nirvana tagjainak kapcsolatáról is sok minden kiderült a korong meghallgatását követő beszélgetés során, Harcsa Veronika pedig a dalok igen alapos elemzésével rengeteg, korábban talán nem is észlelt, ám mindenképp izgalmas részletre hívta fel a közönség figyelmét a számok és az album szerkesztése kapcsán. Az énekesnő a Nirvana sikerét elsősorban Kurt Cobain személyiségében látja, illetve hogy annak idején sokkal nagyobb teret kaptak a különböző zenei stílusok, így egyformán volt esélyük érvényesülni. Hogy ugyanolyan sikeres lenne most a Nevermind, mint annak idején, abban pont azért kételkedik picit, mert manapság már bizonyos műfajokkal nehezebb az élvonalba kerülni.
A Lemezjátszó programsorozat következő estje május 16-án lesz, amikor egy Pink Floyd lemezzel készülnek a szervezők.
Szerző: Pogonyi Nóra