Ha Los Angelesben jársz és nem látogatsz el a Chinese Theatre-hez, az olyan, mintha Kínában nem néznéd meg a Kínai Nagy Falat - olvasható az intézmény honlapján. Valóban. A Hollywood Boulevard-on található filmszínház az Angyalok Városának egyik kihagyhatatlan látványossága, ahol fennállása óta számtalan világpremiert rendeztek.
A Million Dollar, és a pazar Egyptian Theatre felépítése után az amerikai showman, Sid Grauman álmai filmszínházának megvalósítására vágyott. Miután C.E. Toberman közreműködésével sikerült szereznie egy darab földterületet a Hollywood Boulevardon, hozzálátott terveinek kidolgozásához Raymond Kennedy építész segítségével. Az építkezés 2 millió dollárt emésztett fel, mire 18 hónappal később végre megnyithatta kapuit a Chinese Theatre.
A mozit 1927. május 18-án Cecil B. DeMille The King of Kings (Királyok királya) című filmjével avatták fel, a mozgókép történetének leglátványosabb filmszínház-megnyitójával kápráztatva el a közönséget. Emberek ezrei sorakoztak fel a Hollywood Boulevardon, egymással dulakodva, hogy egy-egy futó pillantást vethessenek az eseményre érkező filmsztárokra és hírességekre. A vetítést Grauman rendelkezésének megfelelően a Glories of the Scriptures élő prológusa előzte meg, melyhez egy Wurlitzer orgona és egy 65 fős zenekar szolgáltatott aláfestést. A Chinese Theatre másnap, azaz május 19-én nyílt meg a nagyérdemű előtt.
Évente több mint 4 millióan látogatnak el a legendás filmszínházhoz, hogy megcsodálják különleges művészi igénnyel kialakított épületét, illetve a múlt és a jelen sztárjainak oázisaként funkcionáló, közel 200 híresség kéz és lábnyomát, valamint autogramját őrző területet a bejárat előtt. A Kínából hozatott pagodákkal, templomi harangokkal, jellegzetesen görbe falaival és réztornyocskáival Grauman mozija egyfajta csodának számított 1927-ben. A 90 láb magasra nyúló épület bronztetejét két gigantikus, kovácsoltvas maszkkal díszített vörös oszlop tartja - köztük egy 30 láb magas kőből faragott sárkány, lábazatuknál pedig két eredeti, Kínából hozatott mennyei kutya őrzi a bejáratot.
Bár a nevét viselte, Grauman sosem birtokolta teljes egészében a filmszínházat. 1929-ben úgy döntött, eladja a részét a Fox West Coast Theatre-nek, ám egészen haláláig (1950.) az intézmény ügyvezető igazgatója maradt. 2013 januárja óta, mikor is az intézmény Kína legnagyobb elektronikai gyártójával (The Creative Life) 10 évre szóló partnerkapcsolatot létesített, TCL Chines Theatre néven működik a filmszínház a kiállítások, technikai újítások és egyedülálló élmények éllovasaként.
A Chinese Theatre mind a mai napig a filmremierek legnépszerűbb helyszíne. A bemutatók napján ezrek sereglenek a Hollywood Boulevardra, hogy láthassák, ahogy a sztárok bevonulnak a vörös szőnyegen. Mivel az esemény utcán zajló része nyilvános, a kihelyezett kordonok mögött várakozók jó eséllyel kaphatnak autogramot vagy készíthetnek selfie-t a kedvencükkel, a filmcsillagok ugyanis általában barátságosan viszonyulnak a civil közönséghez és heves ünneplésük láttán gyakran elsétálnak a korlátokhoz egy-egy kézfogás erejéig.
Jómagam már több alkalommal belefutottam egy-egy vörös szőnyeges rendezvénybe - így sikerült találkoznom Kevin Costner-rel is. Bár a Hollywood Boulevardon más mozik is helyet kaptak, ahol szintén szerveznek bemutatókat, mint például a Dolby Theater, ahol a Jurassic World szereplőivel és Arnold Schwarzeneggerrel találkoztam, vagy a Disney The El Capitan filmszínháza, ahol legutóbb a The Good Dinosaur animációs mozi alkotóinak ünnepélyes bevonulását csíptem el, a filmremierek szempontjából a Chines Theater számít a legnívósabb helynek. Hamarosan, egészen pontosan december 14-én rendezik a Star Wars The Force Awakens vörös szőnyeges világpremierjét Los Angelesben - hogy filmszínházak közül melyikben vetítik le először a mozit, egyelőre még nem tudni, de én azt gondolom, mindenképpen megérdemelné, hogy a Chinese Theaterben mutassák be.
További képek a TCL Chinese Theatre-ről, illetve a Hollywood Boulevard filmszínházaiban rendezett premierekre érkező világsztárokról: